Kaçak su tespiti, teknolojinin fazla kullanılmıyor olduğu zamanlarda kolay bir durum değildi. Eski zamanlarda kaçağın olduğu yeri bulabilmek için kaçağın olabileceği yeri tamamen kırmak gerekiyordu. Bu sayede oldukça ufak olan hasar tespit ediliyor ve buna göre bir işlem uygulanıyordu. Bu kırma işleminden sonra tekrardan yer yaptırmak ve yerlere fayans kaplatmak da gerekiyordu. Oldukça maliyet ve zaman kaybı gerektiren bu işlere, günümüzde gerek kalmadı. Çünkü teknolojinin ilerlemesi sayesinde, tesisat işlerinde kullanılmak için birçok cihaz üretilmeye başlandı ve tesisat firmaları da yurtdışından bu cihazları ithal etmeye başlamış oldular. Bu cihazların kullanımı sayesinde ise herhangi bir kırma işlemine en ufak bir gereksinim duyulmuyor. Üstelik kaçak olan yerler tam olarak doğru bir şekilde tespit ediliyor ve ekstra uğraşlara da girilmiyor. Bu sayede daha az masraflar ile karşı karşıya kalındığı gibi aynı zamanda zamandan da tasarruf edilmiş olunuyor.

Kaçak su tespiti yapan cihazlar dinleme sistemi ile çalışıyorlar. Bu sayede boruların olduğu yerler dinleniyor ve suyun kaçak yapmış olduğu yerden gelen sesler sayesinde kaçağın olduğu yer tam olarak tespit edilmiş olunuyor. Böylece yeri bulmak için bütün fayansların kırılmasına da gerek kalmamış oluyor. Kaçak su tespiti işlemini tam olarak doğru bir şekilde yapan cihaz sayesinde, kaçağın olduğu bölge kırılıyor ve onarım işlemine başlanmış oluyor. Oldukça kısa bir zamanda halledilen kaçak problemi sayesinde ise kullanımına kaldığı yerden devam edilen borular, sizler için bir kâbus olmuyor. Bu işlemle de günler boyunca uğraşmış olmadan, en kısa süre içerisinde halletmiş olmanın rahatlığını sürebiliyorsunuz. Üstelik çeşitli maliyetlere girmenize de gerek kalmıyor ve olabildiğince az ücretler ile kaçak sorununuz halledilmiş oluyor.

Su Kaçağı Neden Kaynaklanır?

Kaçak su tespit etme günümüzde oldukça kolay bir işlem olmaktadır. Ancak bu kaçağın neden meydana geldiğini merak eden çok sayıda insan bulunur. Çünkü bunun belirli bir nedeni yoktur ve çok farklı sebeplerden ötürü kaçak sorunu meydana gelmiş olabilir. Ancak su kaçaklarının meydana gelmesindeki ilk neden eski binalardaki eski gider borularından kaynaklanmaktadır. Su kaçağı sorunu daha çok yeni yapılmış olan binalarda değil, eski konutlarda ya da yapılarda meydana gelir. Çünkü bu binalarda kullanılan borularda eski tarz borulardır ve aşınma süreleri daha kısadır. Aşınan borular zaman içerisinde delinme yaptığı için de kaçak sorunları oluşur. Oldukça sık rastlanan bir durumdur ve boruların değişimleri gerçekleşmezse sürekli olarak devam eden bir sorun halini almayı da başarmış olur. Kaçak su tespiti yapmak için ise eski ya da yeni bina farkı pek gözetilmez. Her iki bina türünde de cihazlar sayesinde kaçakların yerlerini tam olarak doğru bir şekilde tespit etmek oldukça kolaydır.

Eski binalardaki giderlerin zaman içerisinde eskimesi nedeni ile kaçak sorunları oluşmasının yanı sıra, yanlış kullanımlar da bu kaçak sorunlarına neden olur. Bu giderler çok sık bir şekilde tıkanır. Tıkanıklığı gidermenin ise çeşitli yolları vardır. Ancak genelde kişiler kimyasal lavabo ya da gider açıcılar kullanırlar. Bunları sık şekilde kullanan kişiler de vardır. Bu kimyasalların sık şekilde kullanılması sonucunda gider boruları aşırı derece yıpranırlar ve kalıcı hasarlar üzerlerinde oluşmuş olur. Daha sonrasında ise su kaçaklarına neden olurlar ve kaçak su tespiti yapıldıktan sonra boruların değiştirilmesi gerekecektir. Bu sayede sorundan tam olarak kurtulmuş olunabilir. Ancak kimyasal kullanmamanız durumunda uzun ömürlü borulara sahip olabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir