Isınmak özellikle kış aylarında çok önemlidir. Önceleri soba gibi ısınma kaynakları ile ısınma ihtiyacı giderilebilirken, günümüzde doğalgaz gibi kullanışlı ve kolay bir yöntemle ısınılabiliyor. Doğalgaz sobası ve kaloriferi olmak üzere iki şekilde kullanılır. Her ikisi için de tesisat gerekir. Özellikle kalorifer tesisatı her odaya döşenir ve odayı ısıtacak büyüklükte kaloriferler seçilerek monte edilir. Çeşitli kullanım hataları veya tesisat eksikliği gibi nedenlerden dolayı birçok kişinin başına kalorifer tesisatı su kaçağı problemi gelebiliyor.

Doğalgaz kombilerinin çalışabilmesi için, kombiye kişilerin su basması gerekir. Bu su genellikle 1,5 ile 2 bar arasında olmalıdır. Su basıldıktan sonra, bu su bir süre kullanılır. Yani bir günlük, iki günlük bir işlem değildir. Ancak buraya basılan suyun birden düşmesi gibi şikâyetlerle, günümüzdeki birçok kişi tesisatçıları arıyor. Böyle bir durumun kişileri korkutması da beklenen bir şey oluyor.

Kalorifer tesisatı su kaçağı nedenleri işiler tarafından analiz edilebilecek problemlerdir. Örneğin peteklerden su gelmesi, gözle görülebiliyor. Ancak kaloriferlerin yapısında da çeşitli sorunlar meydana gelebileceği unutulmaması gereken bir noktadır. Tesisatın herhangi bir yerinde de yine problemler meydana gelebilir. Genellikle basınç sorunlarından dolayı kalorifer tesisatı su kaçağı problemi yaşanmaktadır. Böyle bir durumda müdahale etmek yerine bir tesisatçıdan yardım istemek çok daha sağlıklı bir karar olacaktır.

Bu tarz problemlerin bir an önce çözülmesi gerekmektedir. Özellikle doğalgaz gibi bir kaynakla ısınılıyorsa sorun çözülmediği taktirde, daha büyük problemler meydana gelebiliyor. Her ay eve gelen yüklü miktarda faturaları ödemeyi kimse istemez. Bir de fatura fiyatına karşılık yeterli ısınmayan bir eve sahip olmak çok daha istenmeyen bir durumdur. İşte bu nedenle kalorifer tesisatı su kaçağı problemler kısa sürede giderilmelidir.

Kalorifer Tesisatı Su Kaçağı Problemi Nasıl Çözülür?

                Böyle bir problem yaşıyorsanız öncelikle bu konu üzerinde tecrübeli olan kişilerden yardım istemelisiniz. Çünkü bu herkesin tamir edebileceği bir problem değildir. Aksi taktirde çok daha büyük sorunlara mal olabilir.

Teknolojinin gelişmesi ile kalorifer tesisatı su kaçağı gibi problemleri çözebilecek aletler de gelişmiştir. Dinleme cihazı ile tesisatın geçerli olduğu noktalarda tarama yapılarak sorunun kolaylıkla bulunması mümkün. Bu da demek oluyor ki ev sahiplerinin artık korkmasına gerek yok! Çünkü problem tesisatın geçtiği her noktayı kırarak değil, bir cihazla bulunuyor. Bu da ekonomik açıdan ev sahiplerinin derin bir oh çekmesine neden oluyor.

Kalorifer tesisatı su kaçağı olan bir evde zincirleme sorunlar oluşmaktadır. Öncelikle kombi ısıtmasında sorun yaşanır. Böylece evde yeterince sıcaklık olmaz ve özellikle kış aylarında bu büyük bir problemdir. Sonrasında eğer su kaloriferden akıyorsa, yerdeki laminant veya parke gibi döşemelere su damlaması an meselesidir. Bu da bir süre sonra laminant ve parkelerde deformasyona ve kabarmalara neden olacaktır. En sonunda da kombinizin seviyesini yükseğe getirerek ısınma çabalarınızın faturasını pahalı ödersiniz. Ay sonu evinize gelen faturadan korkuyorsanız, bir an önce bu sorunları çözün! Maddi açıdan da beraberinde getireceği problemlere yapılacak masraflar düşünüldüğünde külfetli bir ücret ödenmiyor. Aksine ödediğiniz ücret ile kesin sonuç alınıyor ve ileride çıkabilecek birçok sorundan kurtuluyorsunuz. Kalorifer tesisatı su kaçağı sorunları için her konuda olduğu gibi bu konuda da özveri gerekmektedir. Özellikle kombilerin düzenli bakımının yaptırılması, kaloriferlerde sıkışmış havaların çıkartılması en azından doğabilecek sorunların bir kısmını önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda daha uzun süreli kullanım tabanı oluşturulur. Böylelikle hem sizin cebiniz zarara uğramaz, hem de istediğiniz hizmetin kalitesinde sorun olmaz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir