Kombilerde sık karşılaşılan sorunlardan bir diğeri de kombim su eksiltiyor problemidir. Bunun çok çeşitli nedenleri olabilir. Eğer böyle bir sorunla karşı karşıya kaldıysanız öncelikle sorunun nereden kaynaklandığını bulmanız gerekmektedir. Sorunun kaynağını bulduktan sonra eğer sorun cihazla ilgili ise teknik servisi eğer sorun tesisattan kaynaklı ise su tesisatçısı firmasından yardım almanız doğru bir yol olacaktır. Bir kaç yöntem sayesinde kombinizin su eksiltme probleminin kaynağını kolayca bulabileceksiniz.

Genellikle su tesisatçısı firmaları olarak en sık karşılaştığımız neden kalorifer peteklerinde oluşan su sızıntılarıdır. Kombinizin belirli aralıklarla bakımının yapınması önemli olduğu kadar kalorifer peteklerinizin de bakımlarının yapılması bu sorunlarla karşılaşmamak açısından önem arz etmektedir.  Şimdi ilk olarak kombim su eksiltiyor sorunuyla karşılaştınız. Daha öncede bahsettiğimiz gibi kalorifer peteklerinin bakımı yapılmadıysa burada oluşan su kaçakları eklem bölümlerinde oluşabilir. Bu sızıntı ve su kaçakları kombinizde su eksiltmeye başlayabilir. Kombinizin basınç ayarı sürekli düşük gösteriyorsa ilk yapmanız gereken tek tek kalorifer peteklerinin kontrol edilmesi olacaktır.

Bir diğer kombim su eksiltiyor sorununun kaynağı da peteklerden değil kombinin kendisinden su  sızıntılarının olması dır. Kombilerin kurulumu aşamasında cihazınız hatalı kurulduysa yine bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Kombinin vida ve cıvatalarının tam olarak kapatılamaması su kaçaklarına neden olarak kombinizde bulunan suyun eksilmesine  neden olabilir. Oluşan bu su sızıntıları ya da su kaçakları kombi basıncında düşüşlere sebep olabilir.

        Kombim su eksiltiyor sorununun bir diğer sebebi tesisat borularından kaynaklı olabilmektedir. Tesisat sisteminden kaynaklanan problemlerde uzman su tesisatçılarından destek alınmalıdır. Kalorifer peteklerinizin tesisat kısmından kaynaklanan sorunlarda özellikle beton bölümlerde su kaçağı ya da sızıntıları tespit etmek için firmamız özel cihazlar yardımıyla hiçbir şekilde kırma işlemi yapmadan evinize zarar verici hiçbir işlem olmadan tespit edebilmektedir. Firmamızın kullandığı özel akustik ve teknolojik cihazlar sayesinde  sorunlu bölgeler tespit edilir eğer tesisat sisteminde eskime, problemli alanlar varsa yeni tesisat borularıyla değişim yapılır.

Bir diğer sebep kombi cihazının kendisinden kaynaklı olabilir. Kombi cihazının içerisinde oluşan küçük su sızıntıları zamanla kombiyi çalışamaz hale getireceğinden sorun daha büyük bir hal alacaktır. Böyle bir durumda kombinizin teknik servisiyle iletişime geçerek en kısa sürede onarılması gerekecektir. Çeşitli yöntemlerle kombinizin su eksiltmesi sorunu tamamen kaldırılabiliyor.

Evlerinde ısınma yöntemi olarak çoğunlukla doğalgaz ve kombi kullanan kişiler çoğunlukla kombinin su damlatıyor ya da su eksiltiyor sorunlarında profesyonel ekiplerden yardım almak yerine kombiye su ekleyerek sorunu geçici şekilde çözmeye çalışmaktadır. Ancak sorunun geçici olarak çözülmesi başka problemlerle karşılaşmanıza ya da daha büyük sorunlara yol açabilir. Bu nedenle böyle arızalarla karşılaşıldığında gerekli önlemlerin alınmaması yanlış olacaktır. Sorunların sürekli ertelenmesi ileride daha büyük tesisat ve kombi sorunlarına yol açacağından onarılması da daha yüksek maliyetlere neden olarak bütçenizi  olumsuz etkileyecektir.

Kombinizin su eksilttiğinizi anlamanın yollarından bahsedelim. Kombinizdeki basıncın  kontrol edilmesi ilk bakılması gerekendir. Peteklerinizin ayarlarında değişiklik yapmamanıza rağmen kombinizde su eksiltmesi var ise bu durum kalorifer peteklerinizde ya da kombinizde sorun oluştuğunu gösterir.  Borularda görünür yerlerde ıslaklık var ise ıslaklığın nereden geldiğini takip etmek anlamanıza yardımcı olacaktır. Özellikle kışın yaşanan aşırı soğuk havalarda  kombinizi kapatıp bir yere gittğiniz zaman peteklerdeki suyun donmasına yol açabilir. Bu donan sular kalorifer peteklerinin içindeki tesisatın borularının donmasına neden olabilmektedir.

      Kombim su eksiltiyor sorunuyla karşılaşmamak için kombi ve ısınma sistemlerini doğru kullanmalı, gerekli kontrollerinin ve bakımlarının zamanında yaptırılması en doğrusu olacaktır. Böyle bir durumla karşılaşırsanız firmamızla istibat kurabilirsiniz.

Summary
Article Name
Kombim Su Eksiltiyor Neden Olabilir?
Description
Kombim Su Eksiltiyor nedenleri ve çözümleri için firmamıza ulaşabilirsiniz.
Author
Publisher Name
Mavi Ay Tesisat Firması
Publisher Logo