Peteğin Altı Isınmıyorsa Günümüzde doğalgazın fazlaca kullanılmasıyla petekler hayatımıza girmiştir. Önceleri sobanın kullanılması, sadece kuru olduğu odayı ısıtıyorken, petekler ile artık evin her bölümü ısınabiliyor. Banyo bile… Bu kombiden gelen sıcak suların sayesinde oluyor. Her peteğin üzerinde bir vana vardır. Bu vanalar peteklerin kendine has ısısını değiştirmeye yardımcı olur. Örneğin kombiyi 50 dereceye getirdiğinizde, evin tüm petekleri 50 derecenin getirisi ile ısı verecektir. Ancak siz bir odanın o kadar sıcak olmasını istemiyorsanız, peteğin üzerindeki vana ile oynayarak daha düşük bir dereceye getirebilirsiniz. Kimi zaman kişiler peteğin altı ısınmıyor gibi şikâyetler ile tesisatçıları ararlar. Bunun bir ihtimali dikkatsizlik olabilir. Peteklerde alt ve üst kısımda bulunan vanalar, düşük seviyeye getirilebiliyor ve bunu unutan kişiler peteğin alt kısmının ısınmadığını düşünüyor. Eğer böyle bir problemle baş başaysanız işiniz çok kolay! Hemen peteğinizin vanasını kontrol edin ve eğer kısık bir seviyedeyse açın. Ancak vana ile ilgili bir durum söz konusu değilse ve şikâyetiniz geçerliyse bunun büyük olasılıkla nedeni kireçlenme olacaktır.
Her şehrin suyu farklıdır. Bazı şehirlerde sular o kadar kireçlidir ki birçok alete zarar verir. İşte böyle bir şehirde oturuyorsanız ısınma sorunları yaşamanız çok normal. Kombinin suyla çalıştığını biliyorsunuz. Bu su sürekli devir daim ediyor ve kireçli olan bir su ise eğer kaloriferlerde kalıntılara neden oluyor. Bir süre sonra biriken kireçler, artık suyun döngüsünü kısıtlıyor ve ısı problemleri yaşanıyor. Peteğin altı ısınmıyor diye düşünüyorsanız, kireç konusunu bir düşünmelisiniz. Böyle bir durumda sizin yapabileceğiniz tek şey yetkili kişiler ile ile görüşmektir. Onlara peteğin altı ısınmıyor dediğiniz taktirde gerekli edevatlar ile sizin evinize gelecekler ve evinizdeki ısınma problemini çözeceklerdir.


Petekteki Isınma Problemleri Nasıl Çözülür?

Bu sorunu uzman kişiler kısa sürede gideriyor. Çünkü teknolojinin kazandırmış olduğu aletler ilkel yolların yerini akıyor ve bir yer kırılıp dökülmeden ısınma sorunu ortadan kalkıyor. Nasıl mı?
Öncelikle peteğin altı ısınmıyor diye sadece peteğin alt kısmına müdahale etmek çok yersiz olacaktır. Çünkü bu genel bir problemdir ve tamamen ortadan kaldırılması gerekmektedir. Geçici sorunlar ile tekrar yenilenen problemler, canınızı sıkabilir. Geçici çözümleri uygulayan kişiler genellikle deneyimsiz tesisatçılardır. Kimyasal ilaçlar ile petekleri temizlemeye kalkacaklardır ve sizin peteğin altı ısınmıyor dediğinize karşılık peteği tamir ettiğini söyleyeceklerdir. Ancak bu doğru bir yöntem değildir. Kireçlenme durumu bu şekilde çözülmez. Kimyasallar sadece kirecin bir kısmını çözer ve bu da ileride tekrar sıcak suyun borulardan geçmesi ile yine kireçlere neden olur. Bu da tekrar tekrar yetkili kişilere para ödemenizi gerektirecektir. Bu hiçbir ev sahibi tarafından kabul edilebilecek bir durum değildir. Bunun için köklü tesisat firmaları araştırılmalı ve kökten çözüm yaptırılarak sadece bir kerelik para ödenmelidir.
Peteğin altı ısınmıyor diye bütün kış boyunca üşümek zorunda değilsiniz. Deneyimli tesisatçılar evinize geldiğinde, sadece petek temizliği için üretilmiş olan özel temizleme ilaçları ile peteklerinizi temizleyeceklerdir. Bu biriken bütün kireçlerin erimesine neden olacaktır. İşte sorunun büyük bir kısmı ortadan kalktı bile!
Peteğin altı ısınmıyor diye belirttikten sonra, petekleri temizlemek için özel geliştirilmiş robot ve makineler ile peteğinizin içerisinde derinlemesine bir temizlik yapılacaktır. Sonrasında kombiden gelen yepyeni su ile kireçli peteğiniz artık mazide kalacaktır. Kulağa çok kolay geliyor olsa da uzman kişiler tarafından yapılması gerekiyor. Aksi halde evinizdeki diğer objelere zarar verebilir, kombinizi kullanmanıza rağmen yeterince ısınamayabilirisiniz. Şimdi sizde derinlemesine bir temizlik için, yetkilileri arayın!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir