Kalorifer ve petek sistemleri kışın  ve soğuk havalarda en çok kullanılan ısınma sistemleri olarak günümüzde yerini almıştır. Isınmak için soba ve kömür kullanımı oldukça azdır. Artık çoğunluk doğalgaz sistemine geçiş yaparak eski ısınma sistemleri geride kalmıştır. Günümüzde yoğun olarak kullanılan kombili bu kalorifer sistemlerinde her gün çeşitli problemler meydana gelmektedir.  Kullanılan bu ısınma sistemlerinde özellikle doğalgaz sistemlerinde  oluşan  problemler insan hayatını tehlikeye sokmaktadır bu nedenle oluşan sorunların giderilmesi oldukça önemlidir.

Kalorifer tesisatının belli aralıklarla bakımının ve temizliğinin yapılması gerekmektedir. En az olarak 2 yıl aralıklarla temizlik yapılması gerekmektedir. Kaloriferlerde oluşan su kaçağı ya da ısınma problemleri su tesisatında oluşan sıkıntılardan meydana gelmektedir. Bu  nedenle kalorifer  temizleme işlemlerini su tesisatçısı firmaları yapmaktadır. Eskiden kömürlü sistemler kullanıldığından tıkanma daha çok oluşmaktaydı. Günümüzde doğalgazın yaygın olarak kullanılmasıyla tıkanma ve ısınma problemleri ile daha az karşılaşılmaktadır. Ancak kentleşmenin artması ve konut yoğunluğu nedeniyle yine de ısınma ve kalorifer peteklerinden kaynaklanan sorunlarla karşılaşılmaktadır. İstanbul gibi yoğun şehirlerde daha da sık karşılaşılmaktadır. Günümüzde su sızıntısı problemleri kalorifer tıkanıklıklarına oranla daha çok karşılaşılmaktadır.

Konutlarda kullanılan ısınma sistemleri doğalgaz kullanılarak çalışmakta ancak bunun da iki farklı sistemde çalıştığını söyleyebiliriz. Merkezi ısıtma sistemleri ve kombi ısıtma sistemleri olarak belirtebiliriz. Kişisel kullanım olarak kombili ısıtma sistemlerinde oluşan problemler doğrudan kalorifer peteklerinin ısınmasını etkilemektedir.  Bu nedenle kalorifer temizleme işlemlerini yaptırmak gerekiyor. Ancak burada bilinmesi gereken bu işlemi yaptırdıktan sonra tıkanıklık problemlerinin tekrarlayacağını bilmemiz gerekiyor. Bu nedenle belli aralıklarla kalorifer temizleme işlemi su tesisatçısı firmaları tarafından yapılması gerekmektedir. Düzenli kalorifer temizleme işlemi yaptırıldığında ısınma sorunu yaşamaz ve hayat kalitesini düşürmemiş olursunuz.

Kaloriferlerin ısınma problemleri su tesisatınızdaki çeşitli aksaklıklardan meydana gelmektedir. Özellikle çok daireli apartmanlarda su tesisatından kaynaklanan sorunlar kombi ve ısıtma sistemlerinin düzgün çalışmasını engelleyerek insanların toplu halde sorun yaşamasına bir çok insanın ısınma problemi yaşamasına neden olabiliyor.

       Kalorifer temizleme ihtiyacının olup olmadığını anlamanın bir çok yolları bulunmaktadır. Bu yolları sırasıyla açıklayalım. Eğer en sondaki kalorifer peteği hiç çalışmıyorsa, kalorifer peteklerinizin aşağı kısımları soğuksa, yani alt kısımları ısıtmıyorsa, kirliliğe bağlı kombinizde sürekli arızalanma meydana geliyorsa, kalorifer peteklerinizin en az 2 yıldır hiç temizliği yapılmadıysa, kombinizin filtresinde aralıklı olarak tıkanma meydana geliyorsa kalorifer temizleme işlemini yaptırmanız gerekmektedir. Burada özellikle belirtmek istediğim her yıl kombi bakımı yaptırmanıza rağmen kalorifer ve petek temizliğinin atlanması da ısınma problemlerine neden olmaktadır.  Kombinizin yüksek ayarda çalışmasına rağmen evinizde genel olarak ısınmanın yetersiz olması kalorifer temizleme işlemine ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.

Kalorifer temizliği basit bir işlem olarak algılanmamalıdır. Temizlik yapılan bölgeler kaloriferlerin kendisi değil kaloriferlerin içine yerleşmiş olan tesisat borularının temizliği anlamına gelmektedir. Bu nedenle ayrıntılı ve özenli bir çalışma yapılmasını gerektirmektedir. Bu konuda da yine çeşitli temizleme cihazları kullanılarak kalorifer temizleme işlemi yapılmaktadır. Su tesisatçısı olarak firmamızda diğer konularda teknolojik çözümler getirdiği gibi yine kalorifer temizleme konusuna da teknolojik çözümler getirmiştir ve aktif olarak bu uygulamayı deneyimli bilgili personelleri sayesinde gerçekleştirmektedir. Kalorifer temizleme işlemleri sorunun çeşidine ve büyüklüğüne göre zaman alabilir bu nedenle basit bir işlem olmadığını tekrar belirtmekte fayda var. Ancak bu işlemlerin yapılmaması ya da ertelenmesi, önemsenmemesi ya da küçümsenmesi insan hayatının kalitesini bozmaktadır. Kalorifer temizleme işlemi yaptırmak için internetten su tesisatçı firmalarını araştırabilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kalorifer peteği temizleme işlemi ısınma problemlerini bitirir ve kombinizin düşük ayarda daha yüksek performansla çalışmasını sağlar ve doğalgaz faturanızla ilgili tasarruf etmiş olursunuz.

 

Summary
Article Name
Kalorifer Temizleme
Description
Kalorifer temizleme hizmeti hakkında bilgiler
Author
Publisher Name
Mavi Ay Tesisat Firması
Publisher Logo

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir