İnsanlar sık sık günlük yaşamlarında çeşitli sorunlar yaşarlar. Bu sıkıntılar ya insanlardan kaynaklı ya da içinde yaşadığımız ortamlardan kaynaklı sorunlar olmaktadır. Hatalı ve bilinçsiz kullanım çeşitli sorunlar ortaya çıkarmakta ve insan hayatını olumsuz etkileyerek hayat  kalitesini aşağılara çekmekte ve konforu ortadan kaldırmaktadır. Bu sorunlardan bir tanesi de ev ve iş yerlerindeki su tesisatı kaynaklı sorunlar olabilmektedir. Özet olarak sahip olduğumuz ve yaşadığımız konutlarda su tesisatı problemleri ortaya çıkmaktadır. Su tesisatı sorunları bazen yaşadığımız ortamdan kaynaklı olup etrafımızı olumsuz etkilerken bazı durumlarda da dış kaynaklı olup evimizdeki düzeni bozacak durumlara gelebilir. Bu nedenle huzur ortamlarının varlığından bahsedilememektedir. İşte bu huzur ve rahatı kaçıran su tesisatlarından biri de üst komşudan su sızıntısı durumudur.

Ev ve iş yeri konutlarında ya kurulum aşamasında yapılan yanlışlar, ya da su tesisat ve gider sistemlerinin eskimiş olması  çeşitli tıkanıklıklara, su kaçakları ve su sızıntılarına neden olmaktadır. Bu tarz sorunlarla karşılaşıldığında üst komşudan su sızıntısının problemi çözülme konusunda üst komşumuzun anlayış göstermesi ve sizin yaşam alanınıza zarar vermemesi gerektiği ve bu konuda bilinçli olması sizin açınızdan avantajlı bir durum olacaktır. Üst komşudan su sızıntısı durumuyla karşılaştığınızda yapmanız gereken komşunuzla irtibata geçmek olmalıdır. Bazen bu tesisat sorunları çok zorlu olabileceğinden kendinizin çözüm bulmaya çalışması ya da müdahalede bulunması yanlış olacaktır. Aynı şekilde çevrenizdeki komşularında böyle durumlarda kendilerinin müdahalede bulunması hem komşunuzun hem de sizin yaşadığınız ortamın daha da bozularak sorunun büyümesine ve gergin bir ortam yaratılmasına neden olacaktır.

Tesisat sisteminde zamanla oluşan tıkanıklıklar, aşınma, eskimiş tesisat boru ve giderlerinde düzgün çalışmayı engelleyecek ve atık suların kanalizasyona aktarımında sıkıntılar oluşturacak ve beton bölümler içerisine su ve atık sular sızarak özellikle dairelerin çoğunlukla alt katına doğru yer çekimi etkisiyle sızıntı yapar. Bu durumlar en sık karşılaştığımız durumlar arasında yer almaktadır. Böyle bir durumda üst komşunuzla durumu paylaşıp profesyonel bir ekiple irtibata geçmek olmalıdır.  Su kaçaklarının onarımı ve tamirinin ertelenmesi yapılmaması hem evinizin batmasına ve rutubet ve küf gibi çeşitli mikrobik durumlar oluşturacağından insan sağlığına kötü etkiler oluşturacaktır.

Su tesisatlarında özellikle gider kısımlarında yaşanan sorunlar kötü ve yanlış kullanım kaynaklı olacağından yine çeşitli tıkanıklıklar meydana gerek bu atık suların sürekli çeşitli zeminlerde durması beklemesi  zemin tarafından çeşitli sızıntılar yapabilmektedir. Dolayısıyla tesisat sistemindeki her türlü problem hem kendinize hem de komşudan kaynaklı olacağından belirli aralıklarla gerekli kontrollerin yapılması, çok eskiyen tesisat borularının yenilenmesi oldukça sağlıklı, huzurlu bir ortam yaratılmasına neden olacaktır. Ayrıca gerekli bakımların ve onarımların profesyonel ekipler tarafından yapılması tekrar aynı sorunlar yaşanmasının önüne geçecektir.

Su tesisatları karmaşık sistemler olduğundan kişisel müdahalelerden kaçınmalı ve işin uzmanı kişilerden yardım alınması gerekmektedir. Yapılacak en ufak bir yanlış tesisatınızda bir çok soruna yol açabileceğinden maliyeti daha da arttıracaktır. Genellikle üst komşudan su sızıntısı problemleri genellikle üst komşunun tesisatında yaşanan çeşitli tıkanıklıklar sebebi ile olmaktadır. Bu nedenle yaşadığımız yerlerde belirli kuralları aşmadan, ortak kullanım alanlarına saygı bilinci içerisinde yaşamaya özen gösterilmelidir. Bilinçsiz ve hatalı kullanımlar insanları kişisel olabileceği gibi toplumsal olarak ta etkileyebileceğinden toplumsal bilinç önemli bir olgudur. Tekrar konumuzla alakalı olarak üst komşudan su sızıntısı durumlarında  komşularımızı bu konularda gerekli uyarıyı yaparak bilinçlendirmemiz önemlidir. Ayrıca komşularımızın profesyonel ekiplerle çalışması da kırma ve dökme işlemi olmayıp, sorun kısa sürede çözüleceğinden bu konuda bilgilendirme ve önerilerde bulunmamız gerekmektedir.

Summary
Article Name
Üst Komşudan Su Sızıntısı
Description
Üst komşudan su sızıntısı durumlarını profesyonel bir hizmet vererek en kısa sürede çözüme kavuşturuyoruz.
Author
Publisher Name
Mavi Ay Tesisat Firması
Publisher Logo